Postanowiłam dzisiaj napisać o kręconych włosach i problemach jakie sprawiają przy układaniu i stylizacji. Wiele razy słyszałam od Was jakim są one dla Was problemem. Suche i niepokorne co dzień są powodem wielu frustracji. Koniec z tym! Mam nadzieję, że rady, które przygotowałam będą rozwiązaniem na problemy dla osób z kręconymi włosami.

Natura i pielęgnacja kręconych włosów

Prawdą jest, że kręcone włosy są z natury suche. Zabiegi i nawilżanie nie są w stanie zmienić ich struktury. Jedyne co możemy zrobić to zapobiec pogłębianiu się tego efektu. Oczywiście nie powinno nas to zniechęcać do pielęgnacji. Kręcone włosy wymagają znacznie więcej pielęgnacji niż inne rodzaje włosów. Brak odpowiedniej pielęgnacji powoduje dodatkowe problemy. Pierwszym z nich jest zupełne przesuszanie i równie szybkie przetłuszczanie. Znana jest szybka reakcja kręconych włosów na wilgoć w powietrzu, jednak jest to głównie spowodowane porowatością włosa i składem kosmetyków, których używamy.

Jak pielęgnować kręcone włosy

Warto zacząć od tego, by kręcone włosy odpowiednio nawilżyć, tak by u nasad nie zaczęły się przetłuszczać. Dobry skręt i ładnie wygładzone włosy to też nie lada sztuka, którą czasem trzeba dopracować mając na uwadze to, jak "zachowują" się nasze włosy po różnych kosemtyckach i olejkach. Omówmy teraz mycie, suszenie i po krótce temat nawilżenia włosów, który rozwinę w następnym poście.

Mycie kręconych włosów

Jeśli Wasze włosy należą do tych mocno przetłuszczających, nie myjcie włosów zbyt często. Raz na dwa dni powinno wystarczyć. Warto je obserwować by dobrać odpowiednią częstotliwość. Włosy kręcone mają wiele odmian i każde mogą zachowywać się nieco inaczej.

Włosy kręcone, jako kapryśne, wymagają delikatnej pielęgnacji. Nie powinnyśmy używać do nich kosmetyków z SLS-ami, jeśli już jesteśmy zmuszone ich użyć, trzeba pamiętać o tym by bardzo dokładnie je wypłukać. Woda, którą polewamy włosy nie powinna być zbyt ciepła. Nie dajmy się jednak zwariować i nie myjmy głowy zimną wodą. Wystarczy, że ostatnie płukanie zrobimy chłodną wodą, by domknąć łuski włosów. Dodatkowym plusem przy myciu włosów będzie używanie specjalnie do włosów kręconych. Moja ulubiona seria to Kerastase Oleo curl. Polecam wam wszystkie produkty tej marki, są bardzo dobrej jakości i sama używam ich w salonie.

Jak suszyć kręcone włosy

Suszenie zaczynamy od rozczesania włosów. Ze względu na delikatną naturę włosów kręconych należy je rozczesywać tylko raz i wykonywać tą czynność należy delikatnie by nie zniszczyć włosów. Możemy je dodatkowo zabezpieczyć rozczesując włosy z niewielką ilością odżywki co uchroni je przed uszkodzeniami. Polecam do tego celu używanie grzebienia z szerokimi ząbkami by zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów. Warto wspomnieć, że rozczesywanie włosów po wysuszeniu może zniszczyć ich skręt.

Włosy kręcone nie lubią być dotykane podczas suszenia. Używajcie dyfuzora i strumień ciepła trzymajcie kilka cm od włosów. Nada im to ładny efekt suszenia na słońcu.

Nawilżenie

Włosy kręcone najlepiej nawilżać naturalnymi olejkami, możemy z nich tworzyć własne kompozycje i dobierać te olejki, które najlepiej oddziałują na nasze włosy. Więcej o tym temacie napiszę w następnym artykule, bo o naturalnych olejkach do włosów można powiedzieć naprawdę sporo 🙂

Trzymajcie się ciepło i życzę wam powodzenia w pielęgnacji waszych kręconych włosów!