Tonery i farby mają swoje wady i zalety. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, naszych włosów i czasu przez jaki efekt koloryzacji ma się utrzymać.

Działanie farby do farbowania włosów dobieramy odpowiednio do materiału na jakim pracujemy. Czyli naszych włosów. Jakie elementy bierzemy pod uwagę?

        Kolor włosów

        Ilość siwych włosów

        Refleks naturalny

Farby przeciwieństwie do tonerów, działają poprzez wchodzenie pigmentu w strukturę włosa. Wypłukują się z włosów w mniejszym stopniu, ale efekt jest mocniejszy od tonerów.

Farba działa drażniąco na włosy i może powodować ich wysuszanie, dlatego warto jest zadbać o odpowiednią pielęgnacje dla włosów farbowanych. Dzięki temu koloryzacja nie zniszczy naszych włosów i będziecie mogły długo Cieszyć się pięknymi włosami w naszym ulubionym kolorze.

Tonery składają się naturalnych składników.  Nie wchodzą w strukturę włosa, więc ich działanie jest jedynie powierzchniowe. Wykorzystywane są głównie do przyciemnienia koloru o kilka tonów, nadania włosom innego odcienia do kolorystyki (głębi) lub koloryzacji ton w ton. Bardzo często wykorzystywane są do  ratowania nie do końca udanego zabiegu koloryzacji włosów farbami. Najczęściej dzieje się tak w przypadku pracy z rozjaśniaczem, który nadaje włosom żółty, brzydki kolor ponieważ tylko je rozjaśnił, nie nadając im koloru. Toner, odpowiednio dobrany przez fryzjera, położony na świeżo rozjaśnione włosy nadaje im odpowiedni kolor i głębie.

Tonery najczęściej nakładane są na mokre włosy i zmieszane są oxydantami o niskich stężeniach (1.9%)

Kiedy toner jest odpowiednim rozwiązaniem? Idealnie nadaje się do „wakacyjnych koloryzacji” gdy nie chcemy by kolor utrzymywał się przez długi czas i był w każdej chwili łatwy do ściągnięcia.

Podsumowując, farby do włosów stosowane są do trwałej koloryzacji, utrzymują się przez kilka tygodni, jednak  wymagają powtórzenia ze względu na pojawiające się odrosty i odświeżenie pigmentu. Działają drażniąco na włosy, dlatego ważnej jest uzupełnienie ich codziennej pielęgnacji dodatkowym nawilżeniem.

Tonery, bardzo często funkcjonują jako dopełnienie koloryzacji, lub jej korekta. Działają na włosach, a nie w ich strukturze.  Ich działanie nie jest tak trwałe jak w przypadku koloryzacji farbami trwałymi.